A 5.430 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1281323 • Letter: A
Question
A 5.430 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block arid the desk is Mu=0.555 and the coefficient of kinetic friction is Muk=0.255. At time t = 0, a force F = 18.2 N Is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t = 0 t > 0 Number Number N N Consider the same situation, but this time the external force F is 367 N Again state the force of friction acting on the block at the following times: t = 0 t > 0 Number Number N NExplanation / Answer
a) Fstaticmax = us N = 0.555*5.43*9.81= 29.56 N
Not enough to overcome static so static will just cancel force
so t = 0, friction = 18.2
t>0, friction = 18.2 N
b) now enough to overcome friction
so F kinetic = 0.255*5.43*9.81 = 13.6 N
so t = 0 friction = 29.56 N
t>0 friction = 13.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.