An AC source operating at 57 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in
ID: 1902404 • Letter: A
Question
An AC source operating at 57 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in series with a resistor (R = 1.2 k) and an inductor (L = 2.8 H).(a) What is the maximum value of the current in the circuit?
Imax =
(b) What are the maximum values of the potential difference across the resistor and the inductor?
?VR,max = V
?VL,max = V
(c) When the current is at a maximum, what are the magnitudes of the potential differences across the resistor, the inductor, and the AC source?
?VR = V
?VL = V
?Vsource = V
(d) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the inductor, and the AC source?
?VR = V
?VL = V
?Vsource = V
Explanation / Answer
(a) What is the maximum value of the current in the circuit?
Z = (R2 + (wL)^2) = (1.2e3*1.2e3 + (2*3.1416*57*2.8)*(2*3.1416*57*2.8)) = 1563.84
Imax = V/Z = 170/1563.84 = 0.1087 A
(b) What are the maximum values of the potential difference across the resistor and the inductor?
?VR,max = 170 V
?VL,max = 170 V
(c) When the current is at a maximum, what are the magnitudes of the potential differences across the resistor, the inductor, and the AC source?
?VR = 170 V
?VL = 0 V
?Vsource = 170 V
(d) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the inductor, and the AC source?
?VR = 0 V
?VL = 170 V
?Vsource = 170 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.