An AC generator supplies a peak (not rms) voltage of 150 V at 60.0 Hz. The gener
ID: 1544290 • Letter: A
Question
An AC generator supplies a peak (not rms) voltage of 150 V at 60.0 Hz. The generator is connected in series with a 35-mH inductor, a 45-F capacitor and an 85- resistor. (+1 point each) a) Determine the rms voltage of the generator. b) What is the capacitive reactance for this circuit? c) What is the inductive reactance? d) What is the impedance of the circuit? e) Determine the rms current in the circuit. f) What is the power factor for this circuit? g) True or False: The circuit is more capacitive than inductive. (circle one) T F
Explanation / Answer
a) rms = 150 / sqrt(2) = 106.066 V
b) Capacitive resistance = (w = 2*pi*f = 377)
Xc = 10^6/(*C) = 10^6/(377*45) = 58.95 ohm
XL = *L = 0.035*377 = 13.195 ohm
R = 85 ohm
X = Xc-XL = 45.75 ohm
c) XL = *L tot = 2PI*f*(0.035) = 13.195 ohm
d) Xc = 10^6/(*C) = 10^6/(377*45) = 58.95 ohm
XL = *L = 35*10^-3*377 = 13.20 ohm
R = 85 ohm
X = Xc-XL = 45.75 ohm
Z = 85^2+45.75^2 = 96.53 ohm
e) rms current
I = V/Z = 106.066/96.53 = 1.099 A
True
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.