An AC generator is to have a maximum output of 315 V. Each coil has an area of 0
ID: 1490958 • Letter: A
Question
An AC generator is to have a maximum output of 315 V. Each coil has an area of 0.143 m2 and a resistance of 15.6 and rotates in a magnetic field of 0.656 T with a frequency of 41.9 Hz, with the axis of rotation perpendicular to the direction of the magnetic field.
(a) How many turns of wire should the coil have to produce the desired emf?
N =______ turns
(b) Find the maximum current induced in the coil.
Imax = ______ A
(c) Determine the induced emf as a function of time.
= ( _______V)sin_______ t
Explanation / Answer
a.)induce emf = NBA*f
315 = N * 0.656 * 0.143 * 41.9
N = 80.14 turns
b.) I = V/R
I = 315/15.6 = 20.192 A
c.)
f= 2*pi/w
41.9 = 2pi/w
w= 6.66 rad/s
= 315 V sin 6.66 t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.