A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 35.0^\\circ
ID: 1901258 • Letter: A
Question
A physics professor is pushed up a ramp inclined upward at an angle 35.0^circ above the horizontal as he sits in his desk chair that slides on frictionless rollers. The combined mass of the professor and chair is 84.0kg . He is pushed a distance 3.00m along the incline by a group of students who together exert a constant horizontal force of 600N . The professor's speed at the bottom of the ramp is 2.40m/s . Use work energy to find speed at top of ramp. details please. there are a bunch of wrong answers for the same question here...Explanation / Answer
Work done by Force applied = 600 x 3 = 1800 N
Vertical height = 3 x sin 35
= 1.72 m
Change inn potential energy = m x g x h = 84 x 9.8 x 1.72 = 1415.9 J
Initial KE = 1/2 x 84 x 2.4 x 2.4 = 241.92 J
241.92 J + 1800 - 1415.9 J = 1/2 x 84 x V2
V= 3.86 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.