A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of1.10 m/s It strik
ID: 1759124 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of1.10 m/s It strikes thefloor in 0.350 Ignore air resistance. Find the height in meters of the tabletop above the floor? Find the horizontal distance in meters from the edge of the tableto the point where the book strikes the floor? Find the horizontal component of the book's velocity, just beforethe book reaches the floor? Find the vertical component of the book's velocity just before thebook reaches the floor? Find the magnitude of book's velocity, just before the book reachesthe floor? Find the direction of book's velocity, just before the book reachesthe floor?Explanation / Answer
y = 0.5at^2 y = 0.5*(-9.81)*0.35^2 height = 0.6m x = vt x = 1.1*0.35 x = 0.385m = horizontal distance There is no horizontal acceleration so Vx is constant 1.1m/s Vy = at Vy = -9.81*0.35 Vy = -3.43m/s magnitude = sqrt(Vx^2 + Vy^2) = 3.6m/s the direction. use tangent. tan(alpha)= -3.43/1.1 = 3.22 alpha = 72.22 degrees. I use alpha as the angle between the horizontal line from thetabletop and the landing point
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.