A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70m/s . It str
ID: 2225283 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70m/s . It strikes the floor in 0.350s . Ignore air resistance. a) Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor. b)Find the horizontal component of the book's velocity, just before the book reaches the floor. c)Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor. d)Find the magnitude of book's velocity, just before the book reaches the floor. e)Find the direction of book's velocity, just before the book reaches the floorExplanation / Answer
a) 0.35 X 2.70 = 0.945m
b) V(horizontal) = 2.70m/sec
c)V(vertical) = g * t =9.8 X 0.35 = 3.43m/sec
d)tan = 2.7/3.43=0.78 .. is approximately equal to 53degree with the horizontal.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.