Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m/s . It st

ID: 2003517 • Letter: A

Question

A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m/s . It strikes the floor in 0.350 s . Ignore air resistance. Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor. Find the horizontal component of the book's velocity, just before the book reaches the floor. A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m/s . It strikes the floor in 0.350 s . Ignore air resistance. Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor. Find the magnitude of book's velocity, just before the book reaches the floor. Find the direction of book's velocity, just before the book reaches the floor.

Explanation / Answer


given that u = 2.7 m/s

t = 0.35 s

A) h = (1/2)*g*t^2

h = (1/2)*9.81*0.35^2 = 0.6 m


B) x = u*t = 2.7*0.35 = 0.945 m


C) vx = 2.7 m/s


D) vy = g*t = 9.81*0.35 = 3.43 m/s


E) v = sqrt(Vx^2+Vy^2) = sqrt(2.7^2+3.43^2) = 4.36 m/s


F) theta = tan^(-1)(Vy/Vx) = tan^(-1)(3.43/2.7) = 52.8 degrees below the horizontal

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote