A physics professor is sitting in the back of a pickup truckplaying catch with a
ID: 1748971 • Letter: A
Question
A physics professor is sitting in the back of a pickup truckplaying catch with a baseball. The pickup truck is travelling at 30m/s on a straight and level highway, and at time t=0 the professorthrows the baseball straight up with a speed of 4m/s. Neglectingair resistance, how high does the baseball rise? I know the answer is 0.82 m but I dont know how to solveit. Please if someone could help it would be greatlyappreciated A physics professor is sitting in the back of a pickup truckplaying catch with a baseball. The pickup truck is travelling at 30m/s on a straight and level highway, and at time t=0 the professorthrows the baseball straight up with a speed of 4m/s. Neglectingair resistance, how high does the baseball rise? I know the answer is 0.82 m but I dont know how to solveit. Please if someone could help it would be greatlyappreciatedExplanation / Answer
The key is that at the highest height its vertical speed iszero. So you can use: . verticaldirection vfinal2 = v init2 + 2 a d , 0 = 42 + 2 * -9.8 *h . h = 16 / 2*9.8 = 0.82 metersRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.