Two small insulating spheres with radius 3.50×10 2 m are separated by a large ce
ID: 1886142 • Letter: T
Question
Two small insulating spheres with radius 3.50×102m are separated by a large center-to-center distance of 0.520 m . One sphere is negatively charged, with net charge -1.35 C , and the other sphere is positively charged, with net charge 3.10 C . The charge is uniformly distributed within the volume of each sphere.
Part A
What is the magnitude E of the electric field midway between the spheres?
Take the permittivity of free space to be 0 = 8.85×1012 C2/(Nm2) .
Part B
What is the direction of the electric field midway between the spheres?
Explanation / Answer
field due to +ve charge will be away from it.
and field due to -ve charge will be toward it.
so E1 and E2 both are in same direction.
E = E1 + E2 = k |q1| / r^2 + k |q2| / r^2
r = 0.520/2 = 0.260 m
E = (9 x 10^9)/(0.260^2) (1.35 x 10^-6 + 3.10 x 10^-6)
E = 5.92 x 10^5 N/C
(B) direction -> away from +ve charge and toward -ve charge
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.