Two slits, each 0.08 mm wide, are placed side by side and illuminated with light
ID: 1497019 • Letter: T
Question
Two slits, each 0.08 mm wide, are placed side by side and illuminated with light of wavelength 537 nm from a laser. If bright fringe 5 from the 2-slit interference pattern corresponds to dark band 3 of the single-slit diffraction pattern, how far apart are the two slits (center-to-center)? Submit Answer Tries 0/15 The same two slits, each 0.08 mm wide, are now illuminated with light of wavelength 669 nm. Which bright fringe from the 2-slit interference pattern now corresponds to dark band 3 of the single-slit diffraction pattern? (Enter a unitless number.) Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
Part A:
let the distance be 'd'.
let the screen be at a distance of 'L' from the slits then for 5th bright fringe of the double slit diffraction pattern, distance,
y = 5*wavelength*L/d
for 2nd dark fringe of single slit pattern,
y = 2*wavelength*L/slit width
so combining the two, we get
Hence the distance between the slits is, d = 0.2*10-3 m = 0.2 mm
Part B:
let bright firnge 'm' of double slit pattern corresponds to dark band 2 of single slit pattern.
then,
m*wavelength*L/d = 3*wavelength*L/slit width
m = 3*d / slit width
so, m = 7.5
Therefore, the bright fringe is 7.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.