Two slits spaced 0.440 mm apart are placed a distance of 80.0cm from a screen. W
ID: 2254228 • Letter: T
Question
Two slits spaced 0.440 mm apart are placed a distance of 80.0cm from a screen. What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 480 nm? Two slits spaced 0.440 mm apart are placed a distance of 80.0cm from a screen. What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 480 nm? Two slits spaced 0.440 mm apart are placed a distance of 80.0cm from a screen. What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 480 nm? What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern on the screen when the slits are illuminated with coherent light with a wavelength of 480 nm?Explanation / Answer
Second dark line occurs when
d.sin(a) = (3/2)L
sin(a) = 3L/(2d) = 3 x 4.80 x 10^-7/(2 x 4.40 x 10^-4)
a = 0.093 deg
Third dark line when
d.sin(b) = (5/2)L
sin(b) = 5L/(2d)
b = 0.156 deg
Distance from centre of screen to first line = 0.8 x tan(0.093) = 1.298 x 10^-3 m
Distance to second line = 0.8 x tan(0.156) = 2.18 x 10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.