Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1268106 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 61.9 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.8 kg) has the following velocity components (with ''straight down'' corresponding to the positive z-axis): vl, x = 5.43 m / s vl,y. = 4.25 m / s v1,z = 61.9 m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 63.2 kg, immediately after separation? V2,x = V2,y= What is the change in kinetic energy of the system?Explanation / Answer
conservation of momentum in x direcction
m1v1x=m2v2x
94.8*5.43=63.2*v2x
v2x=8.145m/s
conservation of momentum in y direcction
m1v1y=m2v2y
94.8*4.25=63.2*v2y
v2y=6.375 m/s
Change in kinetic energy=5634.366 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.