Two slits separated by a distance of d = 0.180 mm are located at a distance of D
ID: 1403554 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.180 mm are located at a distance of D = 2.30 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of = 623 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima.What is the path length difference between the waves at the second maximum (m=2) on the screen?
At what angle from the beam axis will the second (m=2) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)
Tries 0/12Explanation / Answer
Here ,
wavlength = 623 nm
for the second maximum on the screen , m = 2
as path difference = m * wavelength
path difference = 2 * 623
path difference = 1246 nm
path difference = 1.246 *10^-6 m
the path length difference between the waves at the second maximum (m=2) on the screen is 1.246 *10^-6 m
for the angle
d*sin(theta) = m*wavelrngth
0.180 * 10^-3 * sin(theta) = 1.246 *10^-6
theta = 0.396 degree
the angle from the beam axis will the second (m=2) maximum appear is 0.396 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.