Two slits separated by a distance of d = 0.15mm are located at a distance of D =
ID: 1915491 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.15mm are located at a distance of D = 590mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 544E-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first minimum to the side of the central maximum on the screen?Explanation / Answer
given that wave length of the light is = 540E-6 mm.
the path difference between two waves for n th minimum is
=(n+1/2)
for first minimu n=0
=/2
= 540E-6 mm./2
=270E-6 mm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.