A stone is thrown vertically upward with a speed of 14.3 m/s from the edge of a
ID: 1879663 • Letter: A
Question
A stone is thrown vertically upward with a speed of 14.3 m/s from the edge of a cliff 75.0 m high (Figure 1).
Part A
How much later does it reach the bottom of the cliff?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is its speed just before hitting?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C
What total distance did it travel?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
d = -75.0 m
a = -9.8 m/s^2
vi = 14.3 m/s
use:
d = vi*t + 0.5*a*t^2
-75.0 = 14.3*t + 0.5*(-9.8)*t^2
-75.0 = 14.3*t - 4.9*t^2
4.9*t^2 - 14.3*t - 75.0 = 0
This is quadratic equation (at^2+bt+c=0)
a = 4.9
b = -14.3
c = -75
Roots can be found by
t = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
t = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 1.674*10^3
roots are :
t = 5.635 and t = -2.716
since t can't be negative, the possible value of t is
t = 5.64
Answer: 5.64
B)
a = -9.8 m/s^2
vi = 14.3 m/s
t= 5.64 s
use:
vf = vi + a*t
= 14.3 - 9.8*5.64
= -41.0 m/s
Answer: -41.0 m/s
C)
Lets calculate the maximum height
vi = 14.3 m/s
vf = 0 m/s
a = -9.8 m/s^2
use:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
0 = 14.3^2 + 2*(-9.8)*d
19.6*d = 204.49
d = 10.4 m
So, it goes 10.4 m up, comes 10.4 m and again fall 75.0 m
Total distance = 10.4 + 10.4 + 75.0
= 95.8 m
Answer: 95.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.