A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 250 m above the g
ID: 2894415 • Letter: A
Question
A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 250 m above the ground. (Assume g = 9.8 m/s2.) (a) Find the distance (in meters) of the stone above ground level at time t. h(t) = 2504.9t2 Correct: Your answer is correct. (b) How long does it take the stone to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.) 7.14 Correct: Your answer is correct. s (c) With what velocity does it strike the ground? (Round your answer to one decimal place.) -70 Correct: Your answer is correct. m/s (d) If the stone is thrown downward with a speed of 3 m/s, how long does it take to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.)
Explanation / Answer
From the given question,
height of the tower(h)=250 m
acceleration due to gravity(g)=9.8 m/s2
a)distance travelled by stone in time t =0(t)+(1/2)gt2
=(1/2)(9.8)t2
=4.9t2
Distance of the stone above ground level(x)= 250-4.9t2
b)To reach ground, 250-4.9t2=0
t=7.14 s
c) let the stone strikes with velocity v
v=u+gt
=0+(9.8)(7.14)
=69.97 m/s
d)Initial speed=3 m/s
s=ut+(1/2)gt2
250=3t+(1/2)(9.8)t2
solving we get
t=6.84 s
The stone will the 6.84 seconds to reach ground.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.