A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 300 m above the g
ID: 2887626 • Letter: A
Question
A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 300 m above the ground. (Assume g -9.8 m/s2.) (a) Find the distance (in meters) of the stone above ground level at time t. (t)300-4.9t (b) How long does it take the stone to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.) 7.82 (c) With what velocity does it strike the ground? (Round your answer to one decimal place.) 76.7 m/s (d) If the stone is thrown downward with a speed of 7 m/s, how long does it take to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.)Explanation / Answer
For the last part, we use
h(t) = a t2+ v0t+s0
h(t) = -4.9t2+7t+300
Reach the ground means h(t)=0
-4.9t2+7t+300=0
t = 8.57sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.