A stone is thrown vertically upward with a speed of 11.5m/sfrom the edge of a cl
ID: 1737162 • Letter: A
Question
A stone is thrown vertically upward with a speed of 11.5m/sfrom the edge of a cliff 78.0m high. The stone reaches the bottom of the cliff at 5.33s. Its speedjust before hitting is 40.734m/s. What total distance did ittravel? Answer needs to be in meters. A stone is thrown vertically upward with a speed of 11.5m/sfrom the edge of a cliff 78.0m high. The stone reaches the bottom of the cliff at 5.33s. Its speedjust before hitting is 40.734m/s. What total distance did ittravel? Answer needs to be in meters.Explanation / Answer
Upward time = initial speed / g = 11.5/ 9.8 = 1.1735 seconds . upward average speed = initial speed / 2 = 5.75 m/s . upward distance = avg speed * time = 5.75 *1.1735 = 6.74745 meters . Downward time = 40.734 / 9.8 = 4.15653 seconds . downward avg speed = 40.734 / 2 = 20.367 m/s . downward distance = 20.367 * 4.15653 = 84.65606 meters . total distance = upward distance + downwarddistance = 6.74745 + 84.65606 = 91.40meters (note: if you calculate the answer a differentway, you could get 91.50 meters due to a difference inrounding. )Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.