4. A tuning fork vibrates at 800 Hz in water and produces waves 1.5 m long. What
ID: 1874871 • Letter: 4
Question
4. A tuning fork vibrates at 800 Hz in water and produces waves 1.5 m long. What wavelength would be provided if the tuning fork vibrated at 600 Hz? Show your work. 5. 2 surfer dudes are at rest in the ocean on their boards, bobbing and up down as waves pass. Each surfer dude moves from their maximum height to their minimum back to their maximum height once every 9.0 seconds. When one surfer is at their minimum height the other is at their maximum height and there are 4 wave crests between each surfer. If the distance between each surfer is 27 m, what is the velocity at which the waves are traveling? Show your work.Explanation / Answer
Velocity of wave in water is fixed. So, v= w1*f1= w2*f2 { where f= frequency , w= wavelength } So, 800*1.5= 600*w2. So, with turning fork vibrated at 600Hz, wavelength is w2= 2m
Distance between them is 27m and this distance covers 4 crests. So, wavelength is 27/4= 6.75m. Now, Frequency is number of waves per second, where each waves takes 9 seconds. So, f= 1/9= 0.11. So, Velocity at which the waves are travelling is v= w*f= 6.75*0.11= 0.7425m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.