4. A uniform charge of Q is placed on the sphere of a Van de Graaff generator, s
ID: 1395616 • Letter: 4
Question
4. A uniform charge of Q is placed on the sphere of a Van de Graaff generator, such that electron discharge is observed from a conducting point a distance of 46 cm away (center to center). Let the dielectric strength of air... E = 3 x 10^6 N/C a) Determine the Electric Potentials at the 80 cm and 50 cm radial locations: b) A small air balloon of charge q = - 8.4 nC and mass 1.52 grams, is placed at rest at the 80 cm potential surface, and then released. Determine its speed v at the 50 cm radial location: {neglect any air resistance} hint Work-Energy Theorem.., W = delta KExplanation / Answer
here,
A)
as air discharge electic field , E = 3 *10^8 N/C
distance , d = 46 cm
Now, as electic field is given as
E = k*q/d^2
3 *10^8 = 9*10^9 * q/0.46^2
solving for q
q = 7.05 *10^-3 C
potential is given as V = kq/d
at distance ,d = 80 cm
V = 9*10^9 * 7.05 *10^-3 /0.80
V = 7.931 *10^7 V
potential 80 cm away is 7.931 *10^7 V
for distance d = 50 cm
V = 9*10^9 * 7.05 *10^-3/.50
V = 1.27 *10^8 V
potential 50 cm away is 1.27 *10^8 V
B)
Here ,
as change in potential energy = chnage in kinetic energy
0.5 * 1.52 *10^-3 * v^2 = (1.27 *10^8 -7.931 *10^7 ) * 8.4 *10^-9
solving for v
v = 22.96 m/s
the speed of charge at 50 cm is 22.96 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.