4. A truck of mass m = 2500 kg is traveling downhill on a road with slope l = 3.
ID: 1584394 • Letter: 4
Question
4. A truck of mass m = 2500 kg is traveling downhill on a road with slope l = 3.5°. The driver slams on the brakes and skids to a stop, leaving skid marks 30 m long. The coefficient of friction between the truck's wheels and the road is u = 0.4. (a) (2 points) Using concepts of work and energy, find an expression for how fast the truck was going just before hitting the brakes. Was the truck exceeding the speed limit of 25 miles per hour? (b) (2 points) All else being equal, how far would the truck have skidded if the slope of the road were 0 = 5°? Is there a slope angle beyond which the truck would not have been able to stop at all? What is this angle? (c) (2 points) How do your answers in (a) and (b) change, if the truck had a mass 4000 kg instead of 2500 kg? Briefly discuss.Explanation / Answer
mass, m=2500 kg
theta=3.5 degrees
distance, d=30m
friction coefficient, uk=0.4
a)
by using law of conservation enegry,
W=P.E+K.E
fK*d=m*g*h+1/2*m*v^2
uk*m*g*cos(theta)*d=m*g*d*sin(theta)+1/2*m*v^2
uk*g*cos(theta)*d = g*d*sin(theta)+1/2*v^2 ----(1)
0.4*9.8*cos(3.5)*30=9.8*30*sin(3.5)+1/2*v^2
===> v=14.1 m/sec or 31.54 miles/hr
speed of the truck just before hitting the breakes, v=14.1 m/sec
and truck exceeding the speed limit 25 miles per hour
b)
if theta=5 degrees,
from equation (1),
uk*g*cos(theta)*d = g*d*sin(theta)+1/2*v^2
0.4*9.8*cos(5)*d=9.8*d*sin(5)+1/2*14.1^2
==> d=32.58 m/sec
ditance travelled, d=32.58 m/sec
and
if
m*g*sin(theta')=fk then, the truck may not be stop,
m*g*sin(theta')=uk*m*g*cos(theta')
==> tan(theta')=uk
tan(theta')=0.4
===> theta'=21.8 degrees
c)
here,
speed v and distance d does not depend on the mass
hence, V and d will remain same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.