An electron (mass 9.11x10^-31 kg, charge 1.602x10^-19 C) is placed in a uniform
ID: 1873572 • Letter: A
Question
An electron (mass 9.11x10^-31 kg, charge 1.602x10^-19 C) is placed in a uniform electric field, E=2500 N/C.
a.) What is the change in electric potential if the electron moves 1 cm in the direction of the electric field? (I found it to be -25 J/C)
b.) What is the change in electric potential energy if the electron moves 1 cm in the direction of the electric field? (I found it to be 4x10^-18 J)
c.) What is the change in electric potential if the electron moves 1 cm perpendicular to the electric field?
d.) What is the change in electric potential energy if the direction moves 1 cm perpendicular to the electric field?
Explanation / Answer
a) change in elctric potential, dV = -E*dx
= -2500*0.01
= -25 J/C or V
b) change in potential energy = q*dV
= -1.6*10^-19*(-25)
= 4.0*10^-18 J
c) change in potential = 0
d) change in potential energy = 0 (since potential remains constant in perpendicular direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.