An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 10 14 Hz. Th
ID: 1423246 • Letter: A
Question
An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 1014 Hz. The wave has average total energy density of 4.9 x 10-6 J/m3.(a) What is the speed of this wave?
v = m/s
(b) What is the wavelength of this wave?
l = m
(c) What is the maximum electric field of this wave?
Emax = V/m
(d) What is the rms magnetic field of this wave?
Brms = T
(e) How much energy does a 1.9 m2 flat surface (perpendicular to the wave propagation direction) receive in 7 s?
E = J
(f) How long does it take for this wave to travel from the sun to the earth?
t = min
(g) How many wavelengths of the wave fit in this distance?
N = wavelengths
Explanation / Answer
I am allowed to answer only 4 parts at a time.
a)
speed of electromagetic wave in vacuum = 3*10^8 m/s
b)
use:
wavelength = speed / f
= (3*10^8) / (5.7*10^14)
= 5.263*10^-7 m
Answer: 5.263*10^-7 m
c)
Energy density = 0.5*ebsoleneo*E^2
4.9*10^-6 = 0.5*(8.854*10^-12)*E^2
E = 1052.1 V/m
this is Erms
Emax = Erms * sqrt(2)
= 1052.1 * sqrt(2)
= 1487.8 V/m
Answer: 1487.8 V/m
d)
Brms = Erms / c
= 1052.1 / (3*10^8)
= 3.51*10^-6 T
Answer: 3.51*10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.