An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 10 14 Hz. Th
ID: 1423416 • Letter: A
Question
An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 1014 Hz. The wave has average total energy density of 5.9 x 10-6 J/m3.(a) What is the speed of this wave?
v = m/s *
3e8 OK
(b) What is the wavelength of this wave?
l = m *
5.26e-7 OK
(c) What is the maximum electric field of this wave?
Emax = V/m
1008.5 NO
(d) What is the rms magnetic field of this wave?
Brms = T
2.377e-6 NO
(e) How much energy does a 2 m2 flat surface (perpendicular to the wave propagation direction) receive in 11 s?
E = J
27945 NO
(f) How long does it take for this wave to travel from the sun to the earth?
t = min *
8.33 OK
(g) How many wavelengths of the wave fit in this distance?
N = wavelengths *
2.85e17 OK
HELP PLEASE :(
Explanation / Answer
According to the question we know that
Part a) What is the speed of this wave?
Answer) speed of this wave = 3.0 * 10 ^ 8 m/s ========answer)
Part b) What is the wavelength of this wave?
Answer) Lambda = c/f = 3.0 * 10 ^ 8 m/s / 5.7 x 1014 Hz = 5.26e-7 m =======answer)
Part c) What is the maximum electric field of this wave?
Answer) we know that E = sqrt(2U/e0) = sqrt ( 2 * 5.9 x 10-6 J/m3 / 8.85 * 10 ^ -12 ) = 1154.700 V/M =====answer)
Part d) What is the rms magnetic field of this wave?
Answer) B = sqrt(U/(2* 4 *pie * 10 ^ -7 ) = sqrt ( 5.9 x 10-6 J/m3 / 2 * 3.14 * 4 * 10 ^ -7 ) = 1.53255542 / sqrt (2) = 1.08368033 T ============answer)
Allowed to answer only 4 sub parts at a time According to the chegg guidelines.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.