An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 10 14 Hz. Th
ID: 1630334 • Letter: A
Question
An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.7 x 1014 Hz. The wave has average total energy density of 6.2 x 10-6 J/m3.
(c) What is the maximum electric field of this wave? Emax = (d) What is the rms magnetic field of this wave? V/m Help Enter T Help Enter (e) How much energy does a 1.9 m2 flat surface (perpendicular to the wave propagation direction) receive in 13 s? at surface (perpendicular to the E= Help Enter How long does it take for this wave to travel from the sun to the earth? min Help Enter g) How many wavelengths of the wave fit in this distance? N= wavelengths Help EnterExplanation / Answer
c)
U = E^2*e0/2
E = sqrt(2U/e0)
E = sqrt[(2 x 6.2 x 10^-6)/(8.854 x 10^-12)]
E = 1183 V/m
d)
U = B^2/(2mu)
B = sqrt(U/(2mu)
B = sqrt[(6.2 x 10^-6)/(2 x 4pi x 10^-7)]
B = 1.57 T
Bmax = B / sqrt(2)
Bmax = 1.57 / sqrt(2)
Bmax = 1.11 T
e)
Energy received = 13 x 1.9 x 3 x 10^8 = 7.41 x 10^9 J
f)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.