An electrician touches a high voltage panel with his bare hand. The voltage is 1
ID: 2302703 • Letter: A
Question
An electrician touches a high voltage panel with his bare hand. The voltage is 1,000 V. The skin
of his hand has resistivity of 10^6 ohm and thickness of 1 mm. His entire palm is in contact with
the panel. He is wearing shoes with flat rubber soles. The resistivity of the rubber is 10^8 ohm
m, and thickness is 1/16 inches. What current will pass through his body if both of his feet are
directly on the ground? What current passes through his body if he is stepping on a 1/4 inches
thick rubber mat when touching the panel? Is the rubber mat on the floor protecting him from
a deadly electrical shock?
Explanation / Answer
so total resistance = 10^6 + 10^8/2 (divide by two since both feet are in parallel)
I = V/R = 1000/(10^6 + 10^8/2)=1.96E-5 A
b) now his feet will have more resistance each will have 5/16 of rubber so R of each will be 5E8 ohm
so I = 1000/(10^6 + 5E8/2)=3.98E-6 A
this is a large difference so yes it is protecting him
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.