An isolated large-plate capacitor (not connected to anything) originally has a p
ID: 1873477 • Letter: A
Question
An isolated large-plate capacitor (not connected to anything) originally has a potential difference of 930 volts with an air gap of 2 mm. Then a plastic slab 1 mm thick, with dielectric constant 5.5, is inserted into the middle of the air gap as shown in the figure. As shown in the diagram, location 1 is at the left plate of the capacitor, location 2 is at the left edge of the plastic slab, location 3 is at the right edge of the slab, and location 4 is at the right plate of the capacitor. All of these locations are near the center of the capacitor. Calculate the following potential differences.
V1 - V2 = V
V2 - V3 = V
V3 - V4 = V
V1 - V4 = V
Explanation / Answer
According to the given problem,
Assuming radius of the plates is much larger than the distance between the plates, end effects are negligible and there is a uniform electrical field for each section of the capacitor.
E = V / s
The electrical field in the capacitor without plastic slab is:
E = 930V / 2×10³m = 4.65×10Vm¹
After inserting of the slab the electrical field inside the air gaps is the same. Within the slab it decreases to
E = E/ = 4.65×10Vm¹/5.5 = 0.85×10Vm¹
Multiply electrical field by the distance to calculate the potential difference:
V = E·s
Hence:
V-V = 4.65×10Vm¹ · 0.5×10³m = 232.5V
V-V = 0.85×10Vm¹ · 1×10³m = 85V
V-V = 4.65×10Vm¹ · 0.5×10³m = 232.5V
=>
V-V = (V-V) + (V-V) + (V-V)
= 232.5V + 85V + 232.5V = 550V
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.