An iron disk has a radius of 0.445 m and a mass of 337kg. The disk is mounted on
ID: 1682491 • Letter: A
Question
An iron disk has a radius of 0.445 m and a mass of 337kg. The disk is mounted on its axis so that it is free to spin.What torque is required to give it an angular acceleration = 1.00 rad/s2?and
If the torqueis applied at the edge of the disk, how much force isrequired?
and
How much forceis required if the force is applied at a distance 17.5 cm from theaxis of rotation?
and
If the torqueis applied at the edge of the disk, how much force isrequired?
and
How much forceis required if the force is applied at a distance 17.5 cm from theaxis of rotation?
Explanation / Answer
Here moment of inertia = MR2/2 (for a disk) =337*(0.445)2/2 =33.37 angular acceleration = 1.00rad/s2 We know , torque = moment of inertia * angular acceleration =33.37*1 = 33.37 Nm We know, Torque = force * distance So 33.37 = F * 0.445 (if force is applied to rim) F = 75 N if force is applied to point 14.5 cm from axis then 33.37 = Force * 0.175 Force = 190.67 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.