Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An iron disk has a radius of 0.645 m and a mass of 317 kg. Thedisk is mounted on

ID: 1682516 • Letter: A

Question

An iron disk has a radius of 0.645 m and a mass of 317 kg. Thedisk is mounted on its axis so that it is free to spin. What torqueis required to give it an angular acceleration = 1.00rad/s2? If the torque is applied at the edge of the disk, how muchforce is required? How much force is required if the force is applied at adistance 17.5 cm from the axis of rotation? An iron disk has a radius of 0.645 m and a mass of 317 kg. Thedisk is mounted on its axis so that it is free to spin. What torqueis required to give it an angular acceleration = 1.00rad/s2? If the torque is applied at the edge of the disk, how muchforce is required? How much force is required if the force is applied at adistance 17.5 cm from the axis of rotation?

Explanation / Answer

The torque required to give it an angular acceleration of = 1.00 rad/s2 is = I * where I = (1/2)mr2,m = 317 kg and r = 0.645 m Let the required force be F therefore we get = I * = (1/4)mr2 * or F * r = (1/4)mr2 * or F = (1/4)mr * When the force is applied at a distance r = 17.5 cm = 17.5 *10-2 m,then the required torque is 1 = F * r
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote