An iron disk has a radius of 0.445 m and a mass of 337kg. The disk is mounted on
ID: 1682105 • Letter: A
Question
An iron disk has a radius of 0.445 m and a mass of 337kg. The disk is mounted on its axis so that it is free tospin.What torque is required to give it an angularacceleration = 1.00 rad/s2?
If the torqueis applied at the edge of the disk, how much force isrequired?
How much forceis required if the force is applied at a distance 17.5 cm from theaxis of rotation?
What torque is required to give it an angularacceleration = 1.00 rad/s2?
If the torqueis applied at the edge of the disk, how much force isrequired?
How much forceis required if the force is applied at a distance 17.5 cm from theaxis of rotation?
Explanation / Answer
torque = I = 0.5 M R2 * = 0.5* 337 * 0.445 * 0.445 * 1 = 33.36 N-m Force = / 2R = 33.36 / 2 * 0.445 = 37.48 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.