The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizont
ID: 1870273 • Letter: T
Question
The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizontal board where = 27.7°. The mass of the hammer is 1.00 kg. A force of 135 N is exerted horizontally as shown, and the nail does not yet move relative to the board. Assume the force the hammer exerts on the nail is parallel to the nail.
(a) Find the force exerted by the hammer claws on the nail.
(b) Find the force exerted by the surface on the point of contact with the hammer head.
( î + ) N
Explanation / Answer
sum torques about point of contact
-135*0.3 + F*0.05*cos(27.7) = 0
F = 914.88 N
angle = 90 - 27.7 = 62.3 degrees sum forces in the x:
x - 914.88*sin(27.7) +135 = 0
x = 914.88*sin(27.7) -135
x = 290
sum forces in the y
y - 914.88*cos(27.7) = 0
y = 914.88*cos(27.7)
y = 810
so 290 i + 810 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.