The figure below shows a ball with mass m = 0. 386 kg attached to the end of a t
ID: 2218944 • Letter: T
Question
The figure below shows a ball with mass m = 0. 386 kg attached to the end of a thin rod with length L = 0. 514 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. The rod is held horizontally as shown and then given enough of a downward push to cause the ball to swing down and around and just reach the vertically up position, with zero speed there. What initial speed must be given the ball so that it reaches the vertically upward position with zero speed? m/s What then is its speed at the lowest point m/s What then is its speed at the point on the right level with the initial point m/s If the ball's mass were doubled, would the answers to (a) through (c) increase, decrease, or remain the same? increase decrease remain the sameExplanation / Answer
a) From energy conservation, mgR = 0.5*mv^2 v = ?2gR = sqrt(2*9.8*0.514) = 3.174m/s b)v at lowest point = sqrt(v^2 + 2gR) = 4.488m.s c)The same as the left point at the right point remain the same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.