The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizont
ID: 1793448 • Letter: T
Question
The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizontal board where = 32.0°. The mass of the hammer is 1.00 kg. A force of 125 N is exerted horizontally as shown, and the nail does not yet move relative to the board. Assume the force the hammer exerts on the nail is parallel to the nail.
(a) Find the force exerted by the hammer claws on the nail.
(b) Find the force exerted by the surface on the point of contact with the hammer head.
( î + ) N
Explanation / Answer
vertical force component on nail=125*30/5
=750N
horizontal force component on nail=750N*tan32.0
=467N
a)total force=squr(750^2+467^2)=
=883N at the angle of the nail---------(magnitude)
horizontal component=467-125=342N(balance of horizontal force component)
vertical component=750N(balance of vertical force component)
B)sum=(342i+750j)N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.