The figure below shows a World War I cannon mounted on a railcar and set so that
ID: 1973487 • Letter: T
Question
The figure below shows a World War I cannon mounted on a railcar and set so that it will project a shell at an angle of 28° above the horizontal. With the car initially at rest on a horizontal frictionless track, the cannon fires a 218-kg projectile at 133 m/s. (All values are for the frame of reference of the track.).(b) If the mass of the railcar plus cannon is 4600 kg, what will be the recoil velocity of the car along the track after the firing?
_________ m/s
(c) The shell is observed to rise to a maximum height of 175 m as it moves through its trajectory. At this point, its speed is 87.4 m/s. On the basis of this information, calculate the amount of thermal energy produced by air friction on the shell from the cannon's mouth to this maximum height.
_________kJ
Explanation / Answer
Given that
M = 4600 kg
m = 218 kg
v = 133 m/s
v'' = 87.4 m/s
h = 175 m
Initial velocity of cannon, v' = 0
= 28o
(a) According to conservation of momentum we have
m v cos + (M-m) v' = M V
==> 218 x 133 x cos28 + 0 = 4600 x V
==> V = 5.565 m/s
(b) We know that
Total kinetic energy of the projectile = Eth +Ek + Ep
0.5 m v2 = Eth + 0.5 m V''2 + m g h
0.5 x 218 x 133 x 133 = Eth + 0.5 x 218 x 87.4 x 87.4 + 218 x 9.8 x 175
==> Eth = 721606.16 = 721.60 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.