The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizont
ID: 1902342 • Letter: T
Question
The figure below shows a claw hammer being used to pull a nail out of a horizontal board where theta = 34.1 degree . The mass of the hammer is 1.00 kg. A force of 135 N is exerted horizontally as shown, and the nail does not yet move relative to the board. Assume the force the hammer exerts on the nail is parallel to the nail. Find the force exerted by the hammer claws on the nail. magnitude kN direction degree above the horizontal Find the force exerted by the surface on the point of contact with the hammer head. ( i + j) NExplanation / Answer
(tan 26.1)*F = 75.93N = Fv 1) Fn = Fv/cos26.1° = 84.556 N 2) Fs = Fn = 84.556 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.