6. 2/4 points | Previous Answers PSE6 32.P.017 My Notes Consider the circuit in
ID: 1864872 • Letter: 6
Question
6. 2/4 points | Previous Answers PSE6 32.P.017 My Notes Consider the circuit in Figure P32.17, taking 6 V, L = 8.00 mH, and R = 9.00 ?. L. Figure P32.17 (a) What is the inductive time constant of the circuit? 0.8888 (b) Calculate the current in the circuit 250 us after the switch is closed 0.147 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A (c) What is the value of the final steady-state current? 0.66 (d) How long does it take the current to reach 80% of its maximum value? 1.61 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. ms msExplanation / Answer
B) The current in the circuit, i = I[ 1- e -t / T ]
where I = maximum current = E /R = 0.667 A
t= 250 ?s = 0.25* 10^-3 s
plug the values we get i = 0.667 [ 1- 0.7548]
= 0.1635 A
D) let us take the time t
then from th erelation i ' = I[ 1- e -t /T ]
Given i ' = 80 % I = 0.8 I
plug the values we get 0.8 = 1 - e -t /T
e-t / T = 0.2
-t/T = ln(0.2) = -1.609
t = 1.609 x 0.888 = 1.428 ms
Comment in case any doubt please rate my answer ...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.