6. 0/5 points | Previous Answers BLB12 19.P.054 My Notes Ask Your Teac Calculate
ID: 1032309 • Letter: 6
Question
6. 0/5 points | Previous Answers BLB12 19.P.054 My Notes Ask Your Teac Calculate ASo values for the following reactions by using tabulated So values from this table of the thermodynamic quantities for selected substances. (a) HCl(g) + NaOH(aq) NaCl(s) + H2O(/) J/K (b) 2 Na(s) +2 H20(9) 2 NaOH(ag)H2g) (c) 4 Al(s)3 O29)2 Al20s(s) (d) MgCOH)2(s) 2 HCKg)-MgCl2(s)+ 2 H20) Explain the sign of Aso AS° is positive if the products contain fewer moles of gas than the reactants, and negative if the products contain more moles of gas than the reactants. If there are the same number of moles of gas in the products and reactants, the sign of S° will depend on factors such as the degrees of freedom of product and reactant molecules. ASo is negative if the products contain fewer moles of gas than the reactants, and positive if the products contain more moles of gas than the reactants. If there are the same number of moles of gas in the products and reactants, the sign of Aso will depend on factors such as the degrees of freedom of product and reactant molecules. ASo is negative if the products contain fewer moles of solid than the reactants, and positive if the products contain more moles of solid than the reactants. If there are the same number of moles of solid in the products and reactants, the sign or So will depend on factors such as the degrees offreedom of product and reactant molecules AS is positive if the products contain fewer moles of gas than the reactants, and negative if there are the same number of moles of gas in the products and reactants. If the products contain more moles of gas than the reactants, the sign ofgo will depend on factors such as the degrees of freedom of product and reactant molecules. Supporting Materials Periodic Table Fundamenta ConstantsExplanation / Answer
Im using thermodynamic values from a chemistry book.
NaCl (s) = 72.38 J / mol K
H2O (l) = 69.91 J / mol K
HCl (g) = 186.77
NaOH (aq) = 64.4
ENtropy = Entropy of productss - Entropy of reactants
Entropy = 72.38 + 69.91 - (186.77 + 64.44) = -108.92 J / K
b)
Na (s) = 51.46 J / mol K
H2O = 69.91
NaOH = 64.4
H2 = 130.59
ENtropy = Entropy of productss - Entropy of reactants
Entropy = 2*64.44 + 130.59 - (2*51.46 + 2*69.91) = 16.73 J / K
c)
Al (s) = 28.32
O2 (g) = 205.03
Al2O3 = 51
Entropy = Entropy of products - Entropy of reactants
ENtropy = 2*51 - (4*28.32 + 3*205.03) = -626.37 J / K
d)
Mg(OH)2 = 63.17
HCl (g) = 186.77
MgCl2 (s) = 89.62
H2O (l) = 69.91
Entropy = Entropy of products - Entropy of reactants
= 89.62 + 2*69.91 - (63.17 + 2*186.77) = -207.27 J / K
entropy of gases is higher than that of liquids and solids so
if there are more moles of gases on the products side than the reactants side then you can expect to have a positive entropy change
it will be negative if reactants have more gas moles
if products contain more moles of solid than the reactants then you can expect to have a negative entropy change since entropy of solids is smaller than that of liquids and gases.
right answer is B
*if this answer is helpful dont forget to rate it =)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.