6. 0/4 points | Previous Answers SerPSE9 23.P.016. My Notes Ask Your Teacher Two
ID: 1398485 • Letter: 6
Question
6. 0/4 points | Previous Answers SerPSE9 23.P.016. My Notes Ask Your Teacher Two small metallic spheres, each of mass m = 0.180 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 8.0 nC and they come to equilibrium when each string is at an angle of 5.10 with the vertical. How long are the strings? 0.020 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m Need Help? Roadlt Need Help? El RoadltExplanation / Answer
let the length of string is L ,
the tension in the string is T ,
distance between charges , d = 2*L*sin(5.10)
d = 0.178 *L
Now, for the charge to be in equilibrium ,
T*sin(5.1) = F
T*cos(5.1) = m*g
>> F/m*g = tan(5.1)
k*q^2/d^2 = m*g*tan(5.1)
9*10^9 * ( 8 *10^-9)^2/(0.178 * L)^2 = 0.180 *10^-3 * 9.8 * tan(5.1)
solving for L
L = 0.34 m
the length of rod is 0.34 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.