6. 0/3 points | Previous Answers SerCP10 20.P021 My Notes Ask Your Teach To moni
ID: 1775615 • Letter: 6
Question
6. 0/3 points | Previous Answers SerCP10 20.P021 My Notes Ask Your Teach To monitor the breathing of a hospital patient, a thin belt is girded around the patient's chest as in the figure below. The belt is a 190-turn coil. When the patient inhales, the area encircled by the coil increases by 43.0 cm2. The magnitude of Earth's magnetic field is 50.0 T and makes an angle of 26.0° with the plane of the coil. Assuming a patient takes 1.50 s to inhale, find the magnitude of the average induced emf in the coil during that time. 16.8 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. v CoilExplanation / Answer
Here ,
N = 190
change in Area , A = 43 cm^2 = 43 *10^-4 m^2
theta = 90 - 26 = 64 degree
t = 1.50 s
magnitude of average induced emf = change in flux/time
magnitude of average induced emf = 190 * 50 *10^-6 * cos(64 degree) * 43 *10^-4/(1.50)
magnitude of average induced emf = 1.19 *10^-5 V
magnitude of average induced emf = 11.9 uV
the magnitude of average induced emf is 11.9 uV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.