A very thin and long pipeline, used for the transport of crude oil, is buried in
ID: 1859155 • Letter: A
Question
A very thin and long pipeline, used for the transport of crude oil, is buried
in the earth such that its centerline is a distance of 1.5 m below the surface. The pipe has
an outer diameter of 0.5 m and is insulated with a layer of cellular glass 100 mm thick.
What is the heat loss per unit length of pipe under conditions for which heated oil at
120%uF0B0C flows through the pipe and the surface of the earth is at a temperature of 0%uF0B0C?
What is the temperature at the outer surface of the cellular glass insulation? Draw
schematically the isotherms inside the soil and the heat flux plot. Assume that thermal
resistance due to convection in the oil is neglected, and temperature is uniform on the
surfaces of the pipe and glass fiber.
Explanation / Answer
I can only help till finding the heat loss per unit length and the temp. of outer surface of cellular glass insulation..
Here we go ..
Thermal resistance for a cylindrical shell R = ln ( r2 / r1 ) / ( 2 *pi * k * L )
k = thermal conductivity
L = length of cylinder
r1 = inner radius
r2 = outer radius
here inner radius = outer radius of sylinder = 0.25 m
outer radius = 0.25 + insulaiton thickness = 0.25 + 0.1 = 0.35 m
Assumption : Temperature of outer surface of pipe = temperature of liquid = 120 celcius
so R1 = ln ( 0.35 / 0.25 ) / ( 2 *pi * k1 * L )
k1 = conductivity of glass
now for earth
layer of earth above the glass insulation = 1.5 - 0.35 = 1.15 m
so r2 = 1.15
r1 = 0.35
so R2 = ln ( 1.15 / 0.35 ) / ( 2 *pi * k2 * L )
k2 = thermal conductivity of earth
so heat transfer per unit length = ( 120 - 0 ) / [ R1 + R2 ]
Q = 120 * ( 2*pi * L ) / [ (ln ( 0.35 / 0.25 ) / k1 ) + ( ln ( 1.15 / 0.35 ) / k2 ) ]
so, Q / L = 753.98 / [ 0.3365 / k1 + 1.1896 / k2 ]
so heat transfer per unit length = Q/ L = 753.98 / [ 0.3365 / k1 + 1.1896 / k2 ]
you haven't given the value of k1 & k2 ... substitute them here in SI units and get the answer
Now for the glass temperature
Let T = temperature of outer surface of glass
now Q = ( 120 - T ) / R1
so, 753.98 / [ 0.3365 / k1 + 1.1896 / k2 ] = ( 120 - T ) * 2*pi * k1 / 0.3365
so, T = 120 - (120 * 0.3365 / k1 ) / [ 0.3365 / k1 + 1.1896 / k2 ]
again substitute the value of k1 and k2 ... \and please do rate .. it was a loong quesiton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.