A very long, thin rod carries electric charge with the linear density 36.0 nC/m.
ID: 2041333 • Letter: A
Question
A very long, thin rod carries electric charge with the linear density 36.0 nC/m. It lies along the x axis and moves in the x direction at a speed of 1.50 x 107 m/s (a) Find the electric field the rod creates at the point (x = 0 , y = 22.0 cm , z = o.) magnitude 2926.24 direction N/C 930 (b) Find the magnetic field it creates at the same point. magnitude 4.91E-7 direction |+z axis (c) Find the force exerted on an electron at this point, moving with a velocity of (2.40x 108)i m/s. magnitude3 652E-16 direction Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. NExplanation / Answer
part C:
magnetic force F = q ( v x B)
F = 1.6 *10^-19 * ( 2.4*10^8 i x 4.91*10^-7 k)
F = 1.88 *10^-17 N along j axis ( - y axis)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.