A very long, tightly-wound solenoid has a circular cross section of radius r = 2
ID: 1459714 • Letter: A
Question
A very long, tightly-wound solenoid has a circular cross section of radius r = 2.7 cm (only a portion of the very long solenoid is shown in the figure). The magnetic field outside the solenoid is negligible. Throughout the inside of the solenoid the magnetic field B is uniform, out of the page as shown, but varying with time t: B = [0.07 + 0.03t2] tesla. Surrounding the circular solenoid is a loop of N = 7 turns of wire in the shape of a rectangle 11 cm high by 15 cm wide. The total resistance of the 7-turn loop is 0.1 ohm.
Explanation / Answer
Here ,
magnetic field , B = 0.07 + 0.03 t^2
radius , r = 2.7 cm = 0.027 m
resistance , R = 0.1 Ohm
current induced = N * A * dB/dt/R
current = 7 * pi * 0.027^2 * d/dt(0.07 + 0.03 * t^2)/0.1
current = 0.1603 * 0.06 * t
current = 9.617 *10^-3 * t
the current in the loop is 9.617 *10^-3 * t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.