A plane wall of total thickness = 0.04 m has position-independent internal heat
ID: 1838796 • Letter: A
Question
A plane wall of total thickness = 0.04 m has position-independent internal heat generation. Due to the symmetry of the solution, let x = 0 at the centerline. Given: k = 3 W/(m K) rho = 2500 kg/m^3 Cap C_p = 900 J/(kg K) R_Q = 75,000 J/(m^3 sec) h = 100 W/(m^2 K) Convection to ambient gas surroundings at T_infinity = 20 degree C occurs at both surfaces: x = plusminus 0.02 m At steady state, calculate the surface temperature T = T_s (degree C) at x = x_s = 0.02 m Calculate the temperature at the centerline. T= T_o(degree C)at x = 0 Begin with the equations on page 3 of HO#3. Draw neat sketch T = T(x) for -0.02 lessthanorequalto x lessthanorequalto +0.02 m.Explanation / Answer
Ans 1
Step1 : basic equation
Heat transfer to the wall- heat transfer out of the wall= rate of change of energy.
Step2: Conduction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.