A plane has a minimum take off speed of 28.3 m/s. The length of the runway is 60
ID: 779125 • Letter: A
Question
A plane has a minimum take off speed of 28.3 m/s. The length of the runway is 600 m, and the angle at which the plane takes off is 20 degrees from the horizon. It continues to accelerate at 50% the take off acceleration (a2=0.5*a1) for 41 seconds. The pilot decides to land at an airport 2 km away, and the optimal landing speed is 21 m/s. The maximum runway deceleration is 0.56 m/s^2.
I found the minimum acceleration for take-off to be 0.67 m/s^2 using vf^2=vo^2+2as.
a. What is the cruising altitude during the flight? (height)
b. What is the cruising velocity?
c. If the runway is 400 m long, will the plane land safely?
d. What is the total horizontal displacement while the plane is in the air (not including runway and landing)?
Explanation / Answer
a)
during the flight
a = acceleration = 0.5 x 0.67 = 0.34 m/s2
t = time = 41 sec
vo = initial velocity = 0 m/s
y = altitude
using the equation
y = vo t + (0.5) a t2
y = (0) (41) + (0.5) (0.34) (41)2
y = 285.8 m
b)
cruising velocity is given as
vy = voy + at
vy = 0 + (0.34) (41) = 14 m/s
vx = 28.3 m/s
so v = sqrt(vy2 + vx2) = sqrt((28.3)2 + (14)2) = 31.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.