A plane is flying horizontally with speed 180 m/s at a height 4700 m above the g
ID: 2288159 • Letter: A
Question
A plane is flying horizontally with speed 180 m/s at a height 4700 m above the ground, when a package is dropped. Ignore air resistance and use 10 m/s2 for g.
a) What is in m/s the horizontal component of the velocity of the package the moment it is released as seen by an observer on the ground?
b) What is in m/s the horizontal component of the velocity of the package the instant it touches the ground, as seen by an observer on the ground?
c) What is in m/s the magnitude of the total velocity of the package the instant it touches the ground, as seen by an observer on the ground?
d) What horizontal distance in meters did the package travel since released?
e) What is in meters the horizontal distance traveled by the plane while the package is falling?
Explanation / Answer
A plane is flying horizontally with speed 180 m/s at a height 4700 m above the ground, when a package is dropped. Ignore air resistance and use 10 m/s2 for g.
a) What is in m/s the horizontal component of the velocity of the package the moment it is released as seen by an observer on the ground
180 m/s
b) What is in m/s the horizontal component of the velocity of the package the instant it touches the ground, as seen by an observer on the ground
180 m/s
c) What is in m/s the magnitude of the total velocity of the package the instant it touches the ground, as seen by an observer on the ground
here in vertical component t =( 2S/g )1/2 = 30.65s
verical velocity = gt =306.5 m/s
total velocity = 355.52 m/s
d) What horizontal distance in meters did the package travel since released
s horizontal = 180*30.65 = 5517 m
e) What is in meters the horizontal distance traveled by the plane while the package is falling
same = 5517 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.