A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the
ID: 1407428 • Letter: A
Question
A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal. Half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 22.4 m/s at an angle of 49.0° to the horizontal.
(a) By how much does the ball clear or fall short of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.)
(???) m
(b) Does the ball approach the crossbar while still rising or while falling? (pick one)
rising
falling
Explanation / Answer
given initial velocity V0 = 22.4 m/s
intial angle of projetion = 49 deg
Horizontal distance x = 40 yards =120 feet = 36 m
using the components of vvelocity
H COmp---Vx = V cos = 22.4 cos 49 = 14.69 m/s
V Comp ---Vy = V sin = 22.4 sin 49 = 17 m/s
The horizontal displacement is: X = Vxt
t = x / Vx = 36/14.69
t = 2.45 secs
also now use h = Vy t - (1/2) g t2
h = (17*2.45) - (0.5* 9.8*2.45*2.45)
h = 12.23 m
as height ios 3.05 m, d the ball travels , therefore, the ball doe clear the bar
ball rises
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.