Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pivot is placed at Point A and a force of 18.0 N is directed downward perpendi

ID: 1331240 • Letter: A

Question

A pivot is placed at Point A and a force of 18.0 N is directed downward perpendicular to the stick at Point H. What is the magnitude and direction of the force which must be applied at point E in order to obtain static equilibrium?

Upward
Downward

A pivot is placed at Point C and a force of 11.0 N is directed downward perpendicular to the stick at Point H. One at a time, each of the following 3 forces are applied to the stick in the manner described. Where must these forces be applied in order to achieve static equilibrium? If the is no point that will work within reason, select the option None.

A B C D E F G H J K L None  A force of 6.6 N directed downward perpendicular to the stick.
A B C D E F G H J K L None  A force of 3.7 N directed upward perpendicular to the stick.
A B C D E F G H J K L None  A force of 8.2 N directed upward perpendicular to the stick.

Tries 0/10

Explanation / Answer

i) distance between the point C and the point K is 8*7.3=58.4m

and distanc between a and D is 7.3m

supose a force P applied at D so in equilibrium condition P*7.3=58.4*19

P=58.4*19/7.3=152N and it is upward

ii) Distance between point A and point H is 7*7.3m

Distance between A and E is 4*7.3m

for equilibrium condition if a force x is appied at poin E then X*4*7.3=18*7*7.3

so X = 31.5N

iii)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote