A plane is flying 1110-m above level ground at a constant horizontal speed of 23
ID: 1330137 • Letter: A
Question
A plane is flying 1110-m above level ground at a constant horizontal speed of 232 m/s when a box full of wind-up clowns falls out of the cargo hold as shown in the figure below. Use g = 9.81 m/s2 and assume that air resistance is negligible. 1. Determine how long the box falls before reaching the ground. (a) What should you use for the following, assuming that down is the positive direction? vxi = 232 Correct: Your answer is correct. m/s vyi = 0 Correct: Your answer is correct. m/s y = m (b) How long does the box take to reach the ground? t = s 2. How far does the box travel horizontally before it lands? x = km 3. How fast and in what direction is the box moving when it hits the ground? vf = m/s f = ° horizontal.
Explanation / Answer
1) v^2 - u^2 = -2gs
-232^2 = -19.6 s
s = 2476.12 m = 2.4 km
b) v = u - gt
so, 0 = 232 - 9.8t
232 = 9.8t -> t = 23.67 s
c) 2476.12 - 1110 = 1366.12 m =1.3 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.