<p>According to Archimedes\' principle, the mass of a floating object equals the
ID: 1816836 • Letter: #
Question
<p>According to Archimedes' principle, the mass of a floating object equals the mass of the fluid displaced by the object. Use the principle to solve the following problems.<br />(a) A wooden cylinder 30.0cm high floats vertically in a tub of water (density = 1.00g/cm<sup>3</sup>). The top of the cylinder is 14.1cm above the surface of the liquid. What is the density of the wood?</p><p>(b) The same cylinder floats vertically in a liquid of unknown density. The top of the cylinder is 20.7cm above the surface of the liquid. What is the liquid density?</p>
Explanation / Answer
a) H = 30.0 cm, wa = 1.00 g/cm3, h = 14.1 cm, find the density of the wood wo
assume radius = r
the mass of a floating object = wo*r2H
the mass of the fluid displaced by the object = wa*r2(H - h)
wo*r2H = wa*r2(H - h)
wo = = wa(H - h)/H = 0.53 g/cm3
(b) h' = 20.7 cm, find the liquid density
the mass of a floating object = wo*r2H
the mass of the fluid displaced by the object = *r2(H - h')
wo*r2H = *r2(H - h')
= = wo*H/(H - h') = 1.71 g/cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.